budowa domu

HDS – co to jest i jak działa?

O HDS-ach słyszało wiele osób, jednak nie każdy wie co to właściwie jest i jak to działa? Niektórzy zdobywają niezbędną wiedzę dopiero wtedy, gdy przychodzi im korzystać z usług tego specjalistycznego sprzętu.

HDS, czyli hydrauliczny dźwig przeładunkowy

O HDS-ie mówi się przy okazji samochodów ciężarowych. Jednak nie jest to zwykły samochód ciężarowy, gdyż jest on wyposażony w dodatkowy sprzęt. Co to za sprzęt? Jest to żuraw, zwany żurawiem przeładunkowym. Rozwiązanie jest wręcz genialne, bo gdy przy samochodzie zamontowany HDS, wówczas możliwy jest samodzielny załadunek i rozładunek ciężarówki. Udźwig takiego sprzętu wynosi zazwyczaj kilka ton. Wyciągarka hydrauliczna https://hydroexpert.eu/WYCIAGARKA-HYDRAULICZNA-VIME-EPH-3600-p58 jest doskonałym rozwiązaniem wykorzystywanym w wielu firmach, w tym także budowlanych.

Czy każdy może używać HDS?

Otóż nie! Żeby móc korzystać z HDS-a należy mieć specjalne uprawnienia. PRzede wszystkim osoba ta musi posiadać prawo jazdy kategorii C oraz musi ukończyć, z wynikiem pozytywnym kurs obsługi żurawi samochodowych. Kurs ten można zrobić w wielu ośrodkach szkolenia kierowców na terenie całego kraju. Warunkiem zapisu jest posiadanie prawa jazdy kat. C oraz orzeczenia lekarskiego, w którym lekarz stwierdza brak przeciwwskazań do wykonywania pracy operatora dźwigu HDS. Uprawnienia obsługi maszyn IIZ (czyli żurawi przenośnych) potwierdzone są poprzez odpowiednie zaświadczenie, wydane przez Urząd Dozoru Technicznego.

Jak działa HDS?

Ogólnie elementy, z których składa się HDS dzielą się na elementy stałe (konstrukcyjne) jak podpory czy kolumna żurawia oraz zmienne. Podstawą mechanizmu w HDS jest podstawa żurawia, na której umieszczony jest cały dźwig, a także ramię, dzięki któremu operator może wykonywać manewry podczas ładowania. Na końcu ramienia znajdują się haki oraz chwytaki, służące do podnoszenia ładunku. Duże znaczenie w całym układzie ma hydraulika, ponieważ wiele części, w tym także rotator do żurawia to części, to części wykorzystujące głównie elementy hydrauliczne.