do domu

Piec, którego nie musisz ukrywać

Prawidłowe ogrzanie mieszkania jest w polskich warunkach klimatycznych niezwykle ważnym elementem. Mroźne zimy może nie zdarzają się już tak często jak kiedyś, jednak gdy przychodzą są one prawdziwie srogie. Dlatego budując czy remontując dom należy szczególną uwagę zwrócić właśnie na rodzaj pieca oraz paliwa, które będzie w tym piecu spalane, aby dostarczyć nam ciepła.

Niegdyś było kwestią oczywistą, że piece ukrywano w piwnicach, gdzie magazynowano także węgiel czy drewno. Współcześnie coraz liczniejsza grupa inwestorów decyduje się na tańsze projekty domów, usuwając z planów budynków podpiwniczenie. Dom bez piwnicy jest tańszy w budowie, jednak pojawia się wówczas pytanie, gdzie umieścić piec, który będzie ogrzewał dom?

Rozwiązaniem może być wygospodarowanie jednego pomieszczenia gospodarskiego na parterze, które zostanie zmienione w kotłownie. Jest to jednak o tyle niekorzystne, że środki oszczędzone na budowie piwnicy muszą w pewnej mierze zostać wykorzystane na budowę dodatkowego pomieszczenia. Z drugiej strony na kotłownie możemy zaadaptować pomieszczenie, które już było w planach, ale tracimy tym samym spiżarnie, garderobę czy dodatkową sypialnię.

Innym rozwiązaniem mogą okazać się piece wolnostojące Jotul, które zostały zaprojektowane tak, by nie trzeba ich było ukrywać przed oczami gości. Designerskie piece będą doskonale wyglądały zarówno w kuchni, jadali jak i salonie. Więcej na temat tego norweskiego rozwiązania można przeczytać na stronie – piece Jotul.

Wspomniane piece opalane są drewnem, dzięki czemu ustrzeżemy się nieprzyjemnego, duszącego dymu węglowego. Ponadto drewno można łatwiej przechowywać, czy to w specjalnej drewutni, czy pod zadaszeniem przy domu. Potrzebne do opału szczapy mogą suszyć się przy kominku w eleganckim koszu na drewno.

Piece wolnostojące Jotul zaprojektowano z myślą o różnych aranżacjach wnętrz. Można zatem znaleźć produkty nawiązujące do tradycyjnego wzornictwa, przywodzące na myśl ciężkie, żeliwne, ozdobne piece, na elegancko wygiętych nóżkach. Jeśli natomiast planujemy mieszkanie w stylu nowoczesnym i minimalistycznym to kominki o prostej bryle, z przeszkleniami z obydwu stron, doskonale sprawdzą się w takich aranżacjach. Piece wolnostojące Jotul będą doskonałym uzupełnieniem każdego wnętrza, a ponadto zapewnią ciepło w domu, bez konieczności wygospodarowania oddzielnego pomieszczenia gospodarskiego na piec, co z pewnością stanowi ich ogromną zaletę i sprawia, że piece te cieszą się coraz większą popularnością.