do domu

Jesienne porządki w ogrodzie i sadzie

Jesień to pora roku, w której wszystko w ogrodzie zamiera. Drzewa gubią liście, rośliny zasychają lub obumierają. Flora i fauna przygotowują się na nadejście zimy, a wraz z nią mrozów. Czas jesieni to także czas kiedy należy przeprowadzić prace porządkowe oraz zabezpieczające ogród przez zimą. Dzięki uporządkowaniu ogrodu w porze jesiennej możemy się na wiosnę cieszyć wspaniałym, uporządkowanym ogrodem czy też sadem.

Jesień to czas kiedy wycina się stare drzewa. Z jednej strony dzięki temu nowe drzewa wiosną będą miały więcej słońca by się rozwijać. Z drugiej zyskujemy drewno na opał. Gałęzie i patyki można także łatwo usunąć dzięki rębakom. Urządzenia te służą do rozdrabniania kawałków gałęzi. Istotnym elementem takiego rębaka jest jego silnik, więcej o jego parametrach i budowie można dowiedzieć się w tym odnośniku – silnik do rębaka https://lifanpower.pl/12-silniki-spalinowe

Porządki ogrodowe zakładają także grabienie liści. Usuwanie liści nie jest tylko kwestią estetyki i utrzymania porządku w ogrodzie. To bardzo istotna czynność, bowiem jeśli zostaną na trawie i przysypie je śnieg, to rozpoczną się procesy gnilne, które sprawią, że wiosną trawa zamiast intensywnej zieleni, będzie miała brzydki brązowo – szary kolor.

Kolejnym ważnym punktem porządkowania ogrodu jest skoszenie trawy. Choć jesienią nie rośnie ona już tak intensywnie, to jednak warto przed nadejściem mrozów nieco ją skrócić. Dzięki temu niwelujemy ryzyko rozwinięcia się w trawniku pleśni śniegowej.

Ważnym etapem prac ogrodowych i sadowniczych jest także odpowiednie zabezpieczenia roślin szczególnie podatnych na działanie zimna. Roślin takie należy otulić przy pomocy agrowłókniny lub zabezpieczyć słomianymi matami, lub po prostu wiązkami słomy.

Część roślin korzeniowych oraz bulwowych, które nie przetrzymają mroźnego czasu należy wykopać, zasuszyć i pozostawić w takiej formie, aż do wiosny, kiedy to na powrót powinny zostać zakopane w ziemi. Dzięki temu będą mogły wspaniale zakwitnąć.

Wszystkie te prace ogrodowe i sadownicze zmierzają nie tylko do utrzymania porządku, ale także pozwalają cieszyć się wspaniałym ogrodem wiosną.