do ogrodu

Jak wybrać podłoże do storczyków? – praktyczny poradnik

Storczyki to bardzo popularne rośliny, które można znaleźć praktycznie w większości polskich domów. Co więcej, ich popularności sprzyja powszechność sprzedaży. Co chwilę można je odnaleźć w popularnych marketach czy dyskontach w niskiej cenie. Storczyki (inaczej zwane orchideami) to bylina, która należy do rodziny storczykowatych. Ludność na całym świecie doceniła ich wyjątkową estetykę i przede wszystkim egzotyczną kolorystykę.

 

Na świecie występuje około 30 tyg. gatunków. Oczywiście także sztucznie się je miesza i tworzy hybrydy (obecnie spotkamy około 200 tys. hybryd storczyków). Rośliny  te kojarzą się głównie z lasami tropikalnymi, gdzie porastają gałęzie i konary ogromnych drzew. Nie jest to takie proste, bo storczykowate są także spotykane w zimnej i przyjemnej tundrze! Dzięki takiej różnorodności łatwo wybrać stosowny szczep pod nasze domowe warunki. Oczywiście dla odmian skrajnie tropikalnych można zdecydować się na budowę orchidarium, w którym zachowamy wszelkie wzorowe parametry, dzięki którym storczyki będą wspaniale się rozwijać.

Wyjątkowe korzenie storczyków

 

Storczyki preferują 12 godzinny cykl światła przez calutki rok. Co więcej, światło musi być intensywne – mniej więcej tak jak podczas polskiego lata. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup specjalnych lamp, dzięki którym “dokarmia” się rośliny światłem. Orchidee to rośliny pod wieloma względami wyjątkowe – nie chodzi tylko o koloryt i kształt kwiatów. Niesamowite są ich korzenie, które całkowicie wystają ponad glebę i porastają głównie konary drzew. W swoim naturalnym środowisku są przyczepione bezpośrednio do drzew. Jak więc pobierają wodę i substancję odżywcze?

 

Białawe korzenie posiadają specjalną warstwę, która w odpowiedni sposób pochłania potrzebne składniki i wodę. Orchidee szeroko dostępne w sklepach i występujące w lasach tropikalnych to w większości epifity – funkcjonują dzięki umiejscowieniu na żywicielach, jednocześnie ich nie uszkadzając.Co więcej, storczyki muszą mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza i dostęp do światła.

Podłoże do storczyków

 

Podłoże do storczyków jest najistotniejszym aspektem hodowli tych roślin. Musi mieć odczyn pH od 4,5 do 6. Dzięki temu srebrzyste komórki (welameny) są w stanie pobierać skutecznie wodę i substancje odżywcze (tkanki działają jak gąbka). Warstwa ta działa trochę jak skorupa ochronna, bo chroni roślinę przed nadmiernym pozbywaniem się wilgoci. Z uwagi na zapotrzebowanie na doskonałą cyrkulację powietrza i spływanie wody, nie można pozwolić sobie na zwyczajne podłoże w postaci ziemii.

 

Zwykle sprawdzają się takie materiały jak: torf, kora jodły, suszone korzenie paproci, mech torfowiec, wełna mineralna, perlit, granulat korkowy, kamienie, włókna kokosowe, granulat lawy czy mieszanki wymienionych wyżej substancji. Czasami we wzroście rośliny pomaga jej zasadzenie z paprociami drzewiastymi. Pewniejszym rozwiązaniem będzie po prostu zakup kory z jodły, która jest wzorcowym podłożem o doskonałym odczynie pH.