do domu

Stoły i ławy

Wiele osób zgadza się ze stwierdzeniem, że kuchnia jest sercem każdego domu. Oczywiste jest to dla smakoszy i pasjonatów gotowania, ale również ci, którzy nie przejawiają żadnych kulinarnych talentów, często wskazują kuchnię jako pomieszczenie, w którym lubią spędzać czas.

Stół funkcjonalny

W większych mieszkaniach i domach, jeśli w kuchni znajduje się stół, służy przede wszystkim do spożywania posiłków. Wszędzie jednak tam, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, kuchenny stół wykorzystuje się do wielu celów – odrabiania lekcji, dziecięcych prac plastycznych, zarobkowania, czy wreszcie w maleńkich kuchniach również jako dodatkowy blat roboczy. Wielozadaniowość stołu sprawia, że powinien on być trwały, wytrzymały oraz łatwy w utrzymaniu czystości. Stoły kuchenne i jadalniane wykonuje się z różnych materiałów – od tradycyjnego drewna, przez tworzywa i szkło po stal nierdzewną, przy czym często surowce te łączy się z sobą dla uzyskania awangardowego wyglądu mebla. Niezmiennie jednak od lat największym powodzeniem cieszą się meble z litego drewna, które są gwarancją ponadczasowości i solidności oraz uchodzą za praktycznie niezniszczalne.

Mniejsza siostra stołu – ława

Tradycyjnie ława, czy inaczej stolik kawowy albo po prostu mały stolik (przy czym mały jest pojęciem względnym, ławy są raczej niskie, niekoniecznie o niewielkich rozmiarów blatach i łatwiejszej w konserwacji) stawiana jest w salonie tuż przy sofie czy kanapie i służy do spożywania niewielkich posiłków, czy odkładania przedmiotów z których korzystamy podczas wypoczynku. Oczywiście, podobnie jak w przypadku stołu, warto żeby była solidna i trwała oraz nawiązywała charakterem do pozostałych mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Jeśli w naszym salonie królują meble dębowe z litego drewna, dopasujmy (lub kupmy w komplecie) do nich dębową ławę. A jeśli pokój wyposażony jest w białe meble w romantycznym stylu – niech i ława będzie biała i romantyczna.