do ogrodu

Chwasty w ogródku

Każdy kto miał lub ma nawet mały przydomowy ogródek wie, jak uprzykrzyć życie potrafią rosnące z prędkością światła chwasty. Ogródek to nie tylko przyjemność, dzięki której można się cieszyć własnymi warzywami, czy relaksować wokół pięknych kwiatów. Ogród, nawet ten najmniejszy to sporo pracy. Bardzo popularnym rozwiązaniem w ozdabianiu ogrodu swego czasu były skalniaki, czyli specjalnie zaprojektowane, zazwyczaj ozdobne, stanowiące wizytówkę niejednego ogrodu miejsce. Ogród to piękno, bez wątpienia, ale jak o niego zadbać by chwasty nie zepsuły nam radości z jego posiadania?

Walka z chwastami

Jednym ze sposobów, jaki jest powszechnie wykorzystywany to agrowłóknina. Jest to specjalny rodzaj materiału, który wykonany jest z tworzywa polipropylenowego. Sprawa niby prosta, ale czy na pewno? Agrowłóknina oferowana jest w kilku wersjach. Od tego, do czego będzie wykorzystywana zależy, jakiej powinna być grubości (gramatura materiału), ale ważne są również takie cechy, jak przepuszczalność wody, powietrza czy – kolor!

fot: https://egarden24.pl/6898-agrowloknina-p-50-czarna-rolka-16x100m

Biała agrowłóknina

Jej podstawową cechą jest fakt, że odbija promienie słoneczne. Dzięki temu, sprawdza się doskonale wśród roślin, które należy izolować od niekorzystnych warunków pogodowych, wśród których najważniejsze to: zimny wiatr oraz mróz. Jest doskonała w ochronie roślin, które nie mogą być narażone na duże różnice w temperaturach.

Agrowłóknina czarna

Czarna kolorystyka agrowłókniny również spełnia określone funkcje. Przede wszystkim ma za zadanie pochłaniania światła słonecznego, dzięki czemu zwiększa się temperatura podłoża przykrytego czarną agrowłókniną. Jej zastosowanie pozwala na utrzymanie większej wilgotności gleby. Wilgotność ważna jest dla korzeni rośliny, gdyż utrzymanie odpowiedniego stopnia wilgotności pozwala na przyspieszenie ich rozwoju, jednocześnie zapobiegając ryzyku wysychania rośliny. Czarna agrowłóknina często wykorzystywana jest do ochrony przed tak niechcianymi chwastami, właśnie na skalniakach, skarpach, kwiatowych rabatach, czy w przydomowych ogródkach z warzywami.