Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/brand9/domains/cyklina.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Pościel dla alergika – jak wybrać odpowiednią? | Cyklina.pl
do domu

Pościel dla alergika – jak wybrać odpowiednią?

Alergia to uciążliwa przypadłość, która uprzykrza życie niemal 30% ludzi na świecie. Wśród nich jednym z najczęściej powtarzających się powodów uczuleń są kurz i roztocza, których nie sposób uniknąć nawet w najlepiej wysprzątanym mieszkaniu. Materace i pościel to jedno z ulubionych miejsc gromadzenia się roztoczy, alergicy są więc narażeni na ogromny dyskomfort w trakcie jednej z najważniejszych czynności w życiu człowieka. Z pomocą przychodzą jednak specjalne kołdry antyalergiczne i antyroztoczowe.

 

Sprawcy całego problemu – roztocza

 

Na początek warto zastanowić się na czym polega problem alergików i skąd właściwie się bierze uczulenie na tak zwany kurz. Powodem są roztocza kurzu domowego, czyli mikroskopijne pajęczaki, żyjące w kurzu, których głównym pożywieniem jest naskórek. Posiadają one alergeny, które powodują u niektórych reakcje takie jak duszności, swędzenie i kaszel. Ich ulubionym miejscem zamieszkania są wszelkie przedmioty pokryte materiałem, czyli kanapy, zasłony, ubrania, a także materace i pościel, które tworzą im doskonałe warunki do życia i rozwoju. Na domiar złego rozmnażają się dwukrotnie w ciągu roku, na wiosnę i na jesień, kiedy to stają się szczególnie uciążliwe dla osób dotkniętych alergią.

 

Wybór odpowiedniej kołdry

 

Choć całkowite wyeliminowanie roztoczy z otoczenia jest niemożliwe możemy znacząco zmniejszyć ich ilość, a tym samym wpływ na codzienne życie. Przyjęto, że najlepiej sprawdza się pościel z włókien poliestrowych lub granulatu poliestrowo-silikonowego, wykonana z hipoalergicznych, naturalnych materiałów. Pokrowiec pościeli powinien być zrobiony z naturalnej bawełny, wypełnienie zaś równomiernie rozłożone.

 

Świetnie sprawdza się kołdra pikowana, umożliwiająca łatwe odprowadzanie wilgoci, która sprzyja rozwojowi bakterii. Jedną z najistotniejszych cech pościeli, spełniającej powyższe wymogi jest możliwość regularnego prania jej w temperaturze 60 stopni, w której giną roztocza. Aby było to możliwe musi być ona wykonana z materiałów najwyższej jakości.

 

Pościel antyalergiczna i antyroztoczowa

 

Na rynku dostępne są trzy rodzaje pościeli dedykowanej specjalnie dla osób zmagających się z alergią. Kołdry hipoalergiczne są polecane są każdemu, profilaktycznie,  nawet osobom nie posiadającym uczulenia na kurz lub jedynie w niewielkim stopniu. Pościel antyalergiczna wykonana jest z materiałów zwalczających alergeny, tym samym jej cena jest nieco wyższa. Polecana jest osobom cierpiących na umiarkowaną lub silną alergię na kurz lub zarodniki pleśni.

 

Ostatni rodzaj to z kolei kołdry antyroztoczowe, przeznaczone do użytku dla osób ze zdiagnozowaną alergią na roztocza kurzu domowego. Nie tylko zatrzymuje ona rozwój, ale też powstawanie nowych roztoczy. Są one najdroższe z wymienionych opcji, jednak niezwykle skuteczne w działaniu.

 

Jak dbać o pościel dla alergików?

 

Wybór odpowiedniej kołdry i poduszki już zapewnia ponad połowę sukcesu w walce o komfort snu alergików. Dodatkowo warto jednak zapamiętać kilka zasad, które spotęgują działanie specjalnej pościeli. Przede wszystkim oprócz regularnego prania kołdrę należy regularnie wietrzyć, zwłaszcza na mrozie, gdyż temperatury minusowe zabijają roztocza. Poszewki na poduszkę i pościel należy również regularnie prać, dodatkowo można je również potraktować specjalnym preparatem lub saszetką aromatyczną. Łóżko alergika wykonane powinno być najlepiej z drewna, materac z lateksu lub pianki, pokrowiec zaś umożliwiać częste pranie.