Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/brand9/domains/cyklina.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Ocieplenie podłogi keramzytem | Cyklina.pl
do domu

Ocieplenie podłogi keramzytem

Zastanawiasz się nad tym, co zastosować do ocieplenia podłogi na gruncie? Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór nie należy do najłatwiejszych, ponieważ każdy z izolatorów posiada różne właściwości i ceny, a tym samym może wzrosnąć lub spaść końcowy koszt inwestycji. Pośród jednych z najbardziej niedocenianych technologii znaleźć można izolację wykonaną z keramzytu. Co to jest keramzyt? Jakie ma właściwości? Jak można go układać?

Właściwości keramzytu

Keramzyt firmy Leca nie należy do grupy naturalnych kruszyw budowlanych, powstaje on bowiem w czasie wypalania gliny ilastej w wysokiej temperaturze. W procesie technologicznym uzyskuje się niewielkie ceramiczne, kuliste lub nawet owalne bryły.

Tworzywo to jest niezwykle porowate i jednocześnie bardzo lekkie, co umożliwia ocieplenie podłogi keramzytem, oraz jego transport i sam montaż. Wyróżnia się on wysoką odpornością na korozję biologiczną, działanie mrozu, ognia, wilgoci, oraz kwasów. Ma on również doskonałe właściwości izolacyjne, unieszkodliwia promieniowanie, które pochodzi z cieków wodnych, a podczas użytkowania, nie emituje szkodliwych substancji.

Nasiąkliwość największych kulek stosowanych do ocieplania podłogi keramzytem wynosi ponad 20%, ale w chwili obecnej można zakupić również impregnowany keramzyt, który wyróżnia się zerową nasiąkliwością. Biorąc pod uwagę jego szerokie właściwości, może on zastąpić swojego największego konkurenta, czyli styropian.  Wystarczy zastosować jedynie 3 warstwy – przez co koszt wykonania tego rodzaju inwestycji może być bardzo niski, w stosunku do kosztu innych izolacji. Istotnie wpływa to również na skrócenie czasu wykonywanych prac.

Jak dobrać grubość keramzytu do ocieplenia podłogi

Na odpowiednią grubość keramzytu stosowanego do ocieplenia podłogi ma przede wszystkim jego frakcja i gęstość. Może to oznaczać, że lekkie kruszywo posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła przy jednocześnie cienkiej warstwie materiału, który został zastosowany. W celu uzyskania odpowiednich właściwości izolacyjnych powinno się położyć większą warstwę keramzytu niż w przypadku innych, znacznie cięższych izolatorów.

Sposoby układania keramzytu na podłodze

Jedną z największych zalet ocieplenia podłogi keramzytem, jest to, że można go układać nawet na nierównym podłożu. W ten sposób możliwe jest uniknięcie stosowania podsypki piaskowej. Poza tym keramzyt jest na tyle stabilnym materiałem, że nie wymaga wylewania na niego betonu, wystarczy jedynie zastosować izolację przeciwwilgociową.

https://leca.pl/