projektant wnętrz
do domu

Projektant wnętrz- czym zajmuje się taka osoba?

Projektowanie wnętrz wydaje się być ciekawym zajęciem, które w szczególności powinno spodobać się osobom, które mają wyczucie estetyki i które lubią kreatywne zadania. Faktycznie, praca projektanta wymaga umiejętności komponowania i zestawiania ze sobą różnego rodzaju elementów wystroju, jednakże to nie wszystko. Co prawda, aby projektować wnętrza nie trzeba mieć ukończonych studiów kierunkowych, wystarczający jest odpowiedni kurs kwalifikacyjny14 trzeba jednak mieć wiedzę na temat obowiązujących trendów, stylów wnętrzarskich oraz tego, jak adaptować je do różnego rodzaju przestrzeni. Dobry projektant wnętrz musi więc mieć głowę pełną pomysłów, z których będzie czerpać przy realizacji poszczególnych projektów.

Wnętrza, które tworzone są dla ludzi

Być może w świecie idealnym wszystkie projekty byłyby tworzone według upodobań projektanta, w zgodzie ze stylistyką, jaka jemu najbardziej odpowiada. Tymczasem, chcąc odpowiedzieć na pytanie o to, kim jest projektant wnętrz, zawsze trzeba wziąć pod uwagę, że jest to osoba, która cały czas musi współpracować z innymi ludźmi. Po pierwsze jest to współpraca z samymi inwestorami, a więc umiejętność odpowiadania na ich potrzeby, poruszania się w stylistyce, która jest im bliska i przygotowywanie takiej aranżacji, która im będzie odpowiadać. Z drugiej strony, jest to konieczność współpracowania z ekipą budowlaną czy też remontową, która będzie realizowała dany projekt. To także nadzór i kontrola nad każdym etapem wcielania projektu w życie, co wcale nie jest takim łatwym zadaniem, gdyż zawsze mogą zdarzyć się sytuacje zaskakujące, wymagające szybkiej interwencji.

W końcu, dobry projektant musi dość dobrze orientować się w asortymencie sklepów, musi wiedzieć, skąd pozyskiwać meble do swoich projektów, jakie materiały budowlane wybierać, a także musi mieć rozeznanie w ich cenach. W końcu, podczas opracowywania projektu musi proponować rozwiązania, które w fizyczny sposób będzie można zrealizować, a więc musi zaproponować elementy wyposażenia, które albo można dostać od ręki albo które będzie można gdzieś zamówić. Jak więc widać, praca ta polega nie tylko na przedstawianiu własnej wizji wnętrz, jest to zadanie dużo bardziej skomplikowane, które wymaga wysokich umiejętności interpersonalnych i umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi. Toteż nie każdy odnajdzie się w takim zawodzie, czego trzeba mieć świadomość zastanawiając się nad kursami czy studiami związanymi z tematyką wnętrzarską.