Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/brand9/domains/cyklina.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Jakie czynniki mają wpływ na cenę domu szkieletowego? | Cyklina.pl
budowa domu

Jakie czynniki mają wpływ na cenę domu szkieletowego?

Domy szkieletowe z drewna (nazywane też często domami kanadyjskimi), w stosunku do domów stawianych w sposób tradycyjny, mogą być wybudowane przy zastosowaniu znacznie mniejszych nakładów finansowych oraz w nieporównywalnie krótszym czasie.

Koszt budowy domu szkieletowego dostępny na stronie https://drewdom.com/ile-kosztuje-dom-szkieletowy/. uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić przeznaczenie budynku, ponieważ inaczej kształtują się wydatki związane z budową domku o charakterze letniskowym, a inaczej technologii szkieletowej wykorzystywanej do budowy domu w celu stałego zamieszkania. Istotne znaczenie posiada również  wielkość konstrukcji szkieletowej, ponieważ zależy od niej czas trwania budowy domu, a co za tym idzie, koszty z nim związane. Bardzo ważna jest także powierzchnia domu, gdyż jego budowa może zostać przeprowadzona bez czasochłonnej i skomplikowanej procedury otrzymania pozwolenia. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wybór odpowiednich fundamentów (można wyróżnić kilka rodzajów podłoża), które muszą być dostosowywane zarówno do konkretnych typów domów szkieletowych, jak i specyfiki terenu, na którym budynki mają być postawione (co oczywiście wiąże się z adekwatnymi kosztami).

Jakie mogą być zalety i wady budowy domu szkieletowego?

Jeśli chodzi o kwestie związane z wydatkami, przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w przypadku stawiania domu drewnianego stosuje się tańsze fundamenty (ponieważ fundamenty domów szkieletowych są węższe w stosunku do ich „tradycyjnych” odpowiedników). Przekłada się to oczywiście nie tylko na oszczędność środków pieniężnych, ale również czasu. Kolejne oszczędności wiążą się z rozprowadzeniem instalacji (które są ukryte pod poszyciem ściany). Budowa domu kanadyjskiego jest ekologiczna, gdyż podstawowym surowcem jest drewno, czyli materiał naturalny, a utrzymanie takiego domu jest niezwykle energooszczędne. Wynika to z faktu, iż ściany (podobnie zresztą jak dach) są pokryte izolacją cieplną, dzięki czemu wewnątrz domu przez długi czas może panować dodatnia temperatura, mimo braku dodatkowego ogrzewania. Ze względu na powyższą właściwość, „harmonogram grzewczy” można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Budowa domów drewnianych może się jednak wiązać z pewnymi niedogodnościami. Jedną z nich jest fakt, iż całokształt wydatków jest zaplanowany oraz płatny „z góry”. Szybkie tempo postawienia takiego domu (co niewątpliwie można uznać za zaletę), nie daje jednak czasu na zaoszczędzenie dodatkowych środków pieniężnych. Domy kanadyjskie mają ograniczone możliwości związane z aranżacją i wystrojem wnętrza, gdyż lokalizację cięższych mebli i przedmiotów należy zaplanować już na wstępie. Oprócz tego domy szkieletowe szybko się nagrzewają, ale równie szybko wychładzają, a dodatkowo technologia szkieletowa nie tłumi dźwięków tak jak w przypadku domów betonowych.

Niemniej jednak marzenia o posiadaniu własnego domu są ciągle silną potrzebą dużej części społeczeństwa, a zalety budowy domu kanadyjskiego wychodzą temu naprzeciw.