do domu

Jak wybierać żyrandole do salonu?

Odpowiednio dobrane oświetlenie do domu to podstawowy warunek dobrze zaaranżowanej przestrzeni. Pełni ono nie tylko tą jakże istotną funkcję doświetlenia pomieszczenia, gdy za oknem coraz wcześniej zapada zmrok, ale również odpowiednio sterowane może kreować nastrój domowników. W dobrze zaprojektowanym mieszkaniu powinno znajdować się więcej, niż jedno źródło światła. Poza oświetleniem górnym – żyrandolami, lampami sufitowymi, dobrze zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju kinkiety, lampy punktowe, itd. Dzięki nim przestrzeń nabiera nowego wyrazu. Nie zapominajmy jednak, że to oświetlenie górne powinno stanowić podstawowe źródło światła w naszych wnętrzach.

 

Żyrandole dobrze dopasowane

Wiele osób nie wie czym kierować się przy wyborze odpowiednich żyrandoli do salonu. Sklepy stacjonarne i internetowe takie jak np. Multilampy, których ofertę znajdziecie w tym miejscu: www.multilampy.pl/lampy-wiszace-klasyczne oferują całą gamę modeli – zarówno tych bardziej klasycznych, jak i designerskich, nowoczesnych projektów. Czym więc należy się kierować, aby żyrandol, poza swoją podstawową funkcją, pełnił również rolę ozdoby, elementu przyciągającego wzrok w naszym wnętrzu? Przede wszystkim na początek ustalmy styl, jaki panuje w naszej przestrzeni. Czy jest to wnętrze tworzone w duchu klasyki, czy może minimalistyczne, otwarte, industrialne? Starajmy się konsekwentnie wybierać dodatki, w zgodzie z charakterem wnętrza. Co prawda oryginalnie zaaranżowane, eklektyczne przestrzenie są szalenie interesujące, jednak przy projektowaniu takich wnętrz trzeba wykazać się dobrym wyczuciem, by uniknąć wrażenia chaosu.

 

Rozmiar ma znaczenie

Duże znaczenie przy wyborze odpowiedniego oświetlenia do naszego salonu mają wymiary żyrandoli, czy też lamp, na jakie się zdecydujemy. Zbyt mała lampa może zginąć w minimalistycznej, otwartej przestrzeni, dlatego w tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzają się zestawy takich samych, albo utrzymanych w podobnej stylistyce lamp, które stworzą ciekawą instalację. Natomiast we wnętrzach barokowych będzie świetnie wyglądał wielki, stylizowany na dawne czasy, mosiężny żyrandol. Z kolei w standardowym salonie w bloku nie warto zawieszać więcej, niż jednego żyrandolu średniej wielkości, by nie przytłoczyć tej niewielkiej przestrzeni. Zawsze można doświetlić pomieszczenie dodatkowymi kinkietami ściennymi lub lampą stojącą, służąca do czytania.

 

Funkcjonalność przede wszystkim

Decydując się na żyrandole do salonu, oprócz względów estetycznych powinniśmy zwrócić uwagę na ich inne praktyczne funkcje. Wiele z nowoczesnych lamp posiada możliwości regulowania strumienia światła i jego natężenia, a także wyciągania, wykręcania ramion itd. Czasem stosuje się gotowe platformy halogenowe z przesuwnymi lampkami. By żyrandol dobrze pełnił swoją rolę, koniecznie jest również zadbanie o odpowiednią moc żarówek. Popularne ostatnio żarówki ledowe i energooszczędne będą dobrym wyborem. Podsumowując zebrane wnioski, starajmy się wybierać dobrej jakości produkty w zgodzie z charakterem wnętrza, a także jego gabarytami. I pamiętajmy, że źle zawieszony żyrandol stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia domowników, dlatego jeśli nie jesteśmy w stanie sami go zamontować, poprośmy o pomoc fachowca.