budowa domu

Czym jest osprzęt instalacyjny? Jakie zastosowanie znajduje w Twoim domu?

Osprzęt instalacyjny to nic innego niż gniazda, łączniki elektryczne oraz inne artykuły, które umożliwiają działanie instalacji elektrycznej w Twoim domu. Ich odpowiedni wybór jest niezwykle ważny, szczególnie, że pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Dobrze również, aby wyróżniały się różnorodnym designem, tak, abyś mógł wybrać modele jak najbardziej dopasowane do stylu Twoich wnętrz, ponieważ znacząco wpływają na estetykę przestrzeni. Zdecydowanie się na konkretny osprzęt elektryczny czeka każdego, kto planuje wykańczanie swojego domu lub mieszkania. Co więc dokładnie wchodzi w skład osprzętu instalacyjnego? Jak wybrać najlepsze dla siebie modele?

Gniazda i łączniki to podstawa w każdym domu

Wybierając osprzęt instalacyjny, jedną z pierwszych decyzji, jaką będziemy musieli podjąć będzie wybór gniazd oraz łączników. Warto wybrać sklep lub hurtownię, które będą oferowały szeroki wybór takich artykułów. Dopasowanie ich do stylu, w jakim urządzone zostały wnętrza Twojego domu, jest kluczowe dla jego estetyki, ponieważ są to dość widoczne elementy całej instalacji. Obecnie można na rynku spotkać nie tylko klasyczne gniazda i łączniki, ale też takie wykonane w bardzo nowoczesnym stylu.

Różnorodność wzorów, kształtów i kolorów sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Łączniki dostępne są również w wersjach łączących szlachetne tworzywa, takie jak beton, szkło, aluminium, chrom czy kryształ, co z pewnością nadaje im niepowtarzalny charakter.

Osprzęt instalacyjny to również przedłużacze i rozgałęźniki

W hurtowniach, sklepach i marketach elektrycznych można znaleźć bardzo szeroki wybór przedłużaczy. Są one wręcz niezbędne w każdym domu i niezwykle pomocne, gdy potrzebujemy energii elektrycznej w miejscu oddalonym od gniazdka. Co ważne, niektóre z najnowszych wersji wyposażone są w osobne zabezpieczenia, co zwiększa bezpieczeństwo w domu na wypadek awarii czy spięcia elektrycznego. Są również odporne na różnego rodzaju urazy mechaniczne, takie jak zarysowania, zalania czy naciąganie kabli.

Co powinieneś wiedzieć o końcówkach kablowych?

Osprzęt instalacyjny to również końcówki kablowe – są bardzo ważne z punku widzenia wykonania prawidłowego połączenia instalacji elektrycznej oraz bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy je dobierać specjalnie do instalacji aluminiowej lub miedzianej, przekroju i rodzaju żyły. Odpowiednie zaprasowywanie (forma sześciokątna, owalna, trapezowa, na kwadrat lub pojedynczy wgniot) zapewni bezawaryjne działanie całej instalacji elektrycznej.