Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/brand9/domains/cyklina.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Czym jest GWC i jak działa? Czy warto? | Cyklina.pl
do domu

Czym jest GWC i jak działa? Czy warto?

Obecnie robi się coraz więcej dla utrzymania ciepła w mieszkaniu w sezonie zimowym. Wszystko to po to, by oszczędzać energię i mieć większy komfort termiczny bez konieczności używania mocnego grzejnika lub też w lecie – klimatyzatora. Okazuje się bowiem, że GWC pomoże nie tylko w sezonie grzewczym, ale także w lecie, gdy temperatury na zewnątrz są nie do zniesienia. Wszystko to przy bardzo niskim poborze energii, czego nie można powiedzieć o grzejnikach i klimatyzatorach. W takim razie co warto wiedzieć o gruntowym wymienniku ciepła?

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła?

W pierwszej kolejności warto zacząć od tego, jak GWC działa. Jest to system rurek lub innego medium umieszczonych w ziemi (zwykle na głębokości 2 metrów), które to przenosi temperaturę bezpośrednio do naszego mieszkania. Mogą to być rurki z powietrzem, glikolem, a także płyty lub żwir. Temperatura ta na tej głębokości jest praktycznie stała, dzięki czemu w zimie uzyskujemy efekt ocieplenia domowego powietrza, a w lecie ochłodzenia. GWC nie jest jednak pełny systemem klimatyzacji, jednak jego wsparcie może się okazać nieocenione np. przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jaki GWC wybrać?

Żeby nie było za łatwo, na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów GWC. Podstawowe z nich to systemy rurowe, w których to przepływa powietrze lub glikol. Problemem w przypadku powietrza może być problem z drobnoustrojami i bakteriami, które pojawiają się z powodu wilgoci. Dodatkowo rozwiązanie rurowe jest mniej wydajne od żwirowego lub płytowego. Ten pierwszy nie ma problemu z wilgocią, ponieważ ta, jeśli się pojawia, to wsiąka bezpośrednio do ziemi. Dzięki czemu nie jest konieczne stosowanie studzienek odprowadzających kondensat. Najlepszy jest GWC płytowy, który oferuje najwyższą wydajność z powodu bezpośredniej styczności z gruntem i możliwości izolacji od góry. Do tego specjalnie przygotowane warstwy ziemi w naturalny sposób oczyszczają powietrze i wchłaniają wilgoć. Dzięki naturalnemu przepływowi powietrze w mieszkaniu jest osuszane latem i nawilżane zimą. 

GWC pod domem? Czy to dobry pomysł?

Wiele osób rozważa instalację gruntowego wymiennika ciepła bezpośrednio pod domem. Niestety oprócz trochę łatwiejszej instalacji jest to zły pomysł. Instalacja może mieć bowiem wpływ na fundamenty domu, a także w skrajnych przypadkach na ich pękanie. Wydajność również nie będzie większa, ponieważ zwiększą się ucieczki ciepła właśnie przez fundamenty. Do tego pamiętajmy, że termika ziemi w wierzchniej warstwie regulowana jest przez słońce i deszcz, czego nie uzyskamy, mając GWC pod domem.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i GWC

GWC będzie najskuteczniejsze w połączeniu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Pozwoli on na wstępne ochłodzenie lub ocieplenie wpływającego powietrza, dzięki czemu ilość energii zużytej w rekuperatorze na odzysk ciepła będzie o wiele mniejsza. Pamiętajmy przecież, że gruntowy wymiennik ciepła wymaga bardzo niskich nakładów energii, co na pewno odczujemy w rachunkach. Tak więc łącząc wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła z GWC, zyskujemy podwójną oszczędność w regulacji powietrza w mieszkaniu.